گروه تحقیقاتی ذهن آگاهی

نگاهی نو به سورۀ توحید

واقعا که چقدر  کتاب آسمانی نام زیبایی برای سوره توحید انتخاب کرده است.

“شناسنامه خداوند”

میشود از این سوره کتاب نوشت.

در سوره به این کوچکی انگار که کل کتاب آسمانی خلاصه شده. این سوره همانطور که از نامش پیداست به معنای واقعی کلمه ما را با توحیدی بودن خدا آشنا میکند
زمانی که از پیامبر می‌خواهند که خدایی که می‌پرسد را معرفی کند، خداوند خودش را اینطور معرفی میکند.

{اوست خدا یگانه} ☝️
{خدایی که از همه بی نیاز است و همه به او نیازمند}
{ خداوندی که نه فرزندی دارد و نه کسی فرزند اوست}
{و هیچ مثل و همتایی برای او نیست}

زیاد شنیده ایم که می‌گویند اگر این سوره رو بخوانی گویی یک سوم قرآن را خوانده ای  واقعا چه زیبا گفتند چون دقیقا یک سوم قرآن در رابطه با یکتایی خداوند و دعوت به یگانه پرستی است .ولی شاید بهتر بود می‌گفتند اگر این سوره را با پوست و استخوان درک بکنی گویی یک سوم قرآن را درک کرده ای.
چون فاصله عمیقی است بین فهمیدن و درک کردن
جای دیگه در مورد فضیلت این سوره گفته میشود اگه این سوره رو مدام بخوانی خیر دنیا و آخرت رو نصیب خود کردی و کاملا صحیح گفتن.
وقتی ما یقیناً بدانیم که خدایی داریم یگانه که بی نیاز از هرچیزی است و همه به او نیازمند، همه، همه به او نیازمند.با این آگاهی تنها و تنها به خودش متوسل می‌شویم، چون فهمیده ایم همه نیز چون ما نیازمنداند و آنوقت فقط از او میخواهیم و نه هیچ کس دیگری.و در آن زمان است که او را اجابت کننده به هر خواسته ای خواهیم یافت
و امام صادق درمورد این سوره چقدر زیبا گفتند” که اگر اهلش را پیدا می‌کردم از کلمه ‌‌‌‌[صمد‌‌‌‌] توحید و اسلام و ایمان را استخراج می‌کردم”

همه این سوره به من این را یادآور می شود که خدا یک خالق بی‌همتاست و هیچ تعریفی برایش نمی‌توان یافت، اینکه هیچ چیز از جنس خداوند و یا جزئی از او نیست.
ولی در یک آیه ای خاطرم نیست دقیقا از کدوم سوره است می‌گوید خداوند همه چیز می‌شود همه کس را، بله او همه چیز می‌شود؛ برایت زندگی می‌شود، خانه و کاشانه دنج می‌شود، همسر دلخواه می‌شود، ثروت می‌شود، فرزند صالح می‌شود.
و باز در جایی دیگر که از احوالات خداوند مي‌پرسند می‌گوید و خداوند نزدیک است
بیائید وجود لاینهایی و یکتایی اش را درک کنیم تصمیم بگیریم که فقط و فقط به وجود بی نیاز خودش تکیه کنیم.

منتظر نظر زیبای تو دوست عزیزم در از آگاهی های سورۀ توحید هستم برای گرفتن هدایت بیشتر برای من و بقیه دوستان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری