گروه تحقیقاتی ذهن آگاهی

قلب آب

 

قبل از شروع مقاله، تو را  به شنیدن مراقبه ای در باره این نعمت بزرگ دعوت می نمایم.

 

((با گوش جان بشنو و نظرت را بعد از شنیدن آن، برایمان بنویس))

 

تا به حال با خودت فکر کرده ای، آب چه مزیت هایی برایت داشته ؟

تا به حال با خودت فکر کرده ای، چرا می گویند آب مایه حیات است؟

تا به حال با خودت فکر کرده ای، چرا قدیمی تر ها چرا وقتی آب بر روی زمین می ریخت می گفتند: نگران نباش، آب روشناییه؟

تا به حال با خودت فکر کرده ای، چرا بعد از یک کار سخت، یک دوش آب گرم آرامش بخش جانت می شود؟

تا به حال با خودت فکر کرده ای، چرا می گویند احساسات ما به آب منتقل می شود؟

تا به حال با خودت فکر کرده ای، چرا شنیدن صدای آب آرامش بخش تو بوده است؟

قبل از پاسخ به پرسش ها، می خواهم از حسِ عمیقِ خودم نسبت به آب برایت بگویم.
از همان روزِ اول که پایم به استخر باز شد، حسی شگرف تمام وجودم را فرا گرفت. حسی که تابه حال آن را تجربه نکرده بودم. از همان لحظه مانند یک منبع آرامش برایم شد. بعد از آن هر زمان که حالم عجیب می شد به سمتش می رفتم.

و در نهایت، عجیب بودن به آرامش منتهی میشد. این حس را علاوه بر اینکه در استخر تجربه می کردم، کنار دریا، رود و چشمه و حتا در حمام خانه مان هم می چشیدم. هرکجا یک مقدار آب جمع بود، برایم منبعی برای آرام شدن می شد. اما از حق عبور نگذریم، به طور کلی عجین شدنم با او، از شنا کردن آغاز گردید.

تا اینکه به چابهار آمدم. خانه ام کنار دریا شد. علاوه بر جسمم، اینبار روحم هم درگیر او شده بود. عظمتی که دریا به وجودم تلقین می کرد را هیچ کجای دیگر نمی توانستم دریافت کنم.
آب برای من علاوه بر مایه حیات بودن، مایه آرامش نیز هست. این را من نمی گویم تک تک سلول های بدنم می گویند.
نمی دانم تو نیز مانند من به قانون جذب معتقد هستی یا نه، عجین شدنم با آب هر روز من را بیشتر سمت او جذب می کرد. آمدنم به شهری که دریا بیخ گوشش هست، پر بیراه نبوده. من او را جذب کرده ام، او نیز مرا.

حال به سراغ اصل مطلب رویم.

تا اینکه در میان گشت و گذار ها در اینستاگرام به ویدئویی از سادگورو برخوردم.
(اگه دوست داری بیشتر درباره سادگورو بدونی، روی اسم سادگورو بزن) .

این باور در ذهن من پدید آمده بود که قبل از خواب حمام رفتن کارِ اشتباهیست، اما او از حمام قبل از خواب می گفت.

 

سادگورو

آب، علاوه بر اینکه بدن شما را از کثیفی های خارجی پاک می کند، روح شما راهم پاکسازی می کند. برخورد آب به روی بدنتان موجب آزاد شدن استرس و نگرانی های در طول روز می شود. حمام رفتن قبل از خواب باعث میشود، شما خواب راحت تری داشته باشید.

بعد از دیدن این ویدئو، در گوگل هم در این باره تحقیق کردم. علم هم همین را می گفت ولی به صورتی دیگر.

بسیاری از مردم عقیده دارند با دوش صبحگاهی روزی پر انرژی را شروع خواهند کرد. اما دوش گرفتن پیش از خواب نیز به خواب بهتر شما کمک می کند.

فواید دوش گرفتن پیش از خواب

در طول روز درجه حرارت بدن شما در اثر فرآیندهای بیولوژیک بالا و پایین می شود. با توجه به تحقیقات، دمای بدن بر زمان خواب یا بیداری موثر است. شب هنگام، دمای بدن شما به آرامی سرد می شود و به مغز فرمان آزادسازی ملاتونین و آماده شدن برای خواب را صادر می کند. دمای بدن در صبح زود به کمترین مقدار خود رسیده است و در همین زمان شروع به بالا رفتن مجدد می کند تا شما را برای بیدار شدن آماده نماید.

تحقیقات نشان داده است دوش گرم شبانه کمک می کند سریع تر به خواب روید. زمانی که شب دوش گرم می گیرید به فرآیند تنظیم دمای بدن کمک خواهید کرد. در هنگام دوش گرفتن دمای بدن شما با توجه به استفاده از آب گرم، بالاتر می رود و هنگامی که از حمام بیرون می آیید رطوبت موجود روی پوست شما تبخیر شده و با خنک کردن دمای بدن، به مغز فرمان زمان خواب را ارسال می کند. این سرد شدن سریع بدن، مهم ترین دلیلی است که منجر می شود دوش شبانه برای خواب شما مفید باشد.

دوش گرفتن و حمام کردن منجر به تمیز شدن بدن شما می شود که زمانی که پاکیزه به تخت خوب می روید، از نظر ذهنی و بدنی کاملا تمیز وارد محیط خواب خود می شوید که علاوه بر کمک به تمیز نگه داشتن تشک و محیط خواب، از بروز آلرژی نیز جلوگیری می کند که این امر بر سلامتی شما و سلامتی تشک شما موثر می باشد.

دوش گرفتن شما را از مواردی که منجر به بی خوابی می شوند جدا می کند. با دوش گرفتن پیش از خواب، به جای مشاهده تلویزیون و استفاده از موبایل پیش از خواب، دقایق قبل خواب خود را با آرامش طی خواهید کرد که همین امر منجر به احساس آرامش و ریلکسی شما می شود و از بروز بی خوابی جلوگیری می کند.

آب مایه حیات است.

مقاله ام را با این جمله به پایان می رسانم. جواب بقبه سوالات هم بماند در مقاله های بعدی.

همه ما از چهار عنصر طبیعت ساخته شده ایم:

آب، خاک، آتش و باد

آب:

برای همین است که مایه حیات و آرامش است.

پی نوشت:

نظرت رو درباره آب برامون بنویس. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری