گروه تحقیقاتی ذهن آگاهی

نگاهی نو به مناجات نامه امام علی(ع) در دعای کمیل قسمت ۲

آشنایی من با این دعا که حاوی مناجات علی( ع) به زمان نوجوانی ام که در کنار مادرم در مراسمات روضه قرار می گرفتم برمی گردد.

 

آن زمان ها ابداً این گونه با باورهای غنی این دعا آشنا نبودم، ولی ترتیل عربی اش را از بر بودم.

 

این گونه یادمان داده بودند که با خواندن این دعا درهای بهشت به رویمان گوشوده می شود. صد البته که این گفته صحت داشت ولی نه با خواندن به زبانی که هیچ درکی از آن نداریم؛ با فهم عمیق این دعا بهشت را نه در آن دنیا، که در همین زمین خاکی تجربه خواهیم کرد.

 

زمان ها گذشت و این دعا در ذهن من به فراموشی سپرده شد. تا اینکه به صورت کاملاً هدایتی آشنایی دوباره من در سایت استاد عباس منش عزیز به شیوه ای صحیح و قابل فهم آغازید.

 

آنقدر این دعا برایم آرامش دهنده و سرشار از آگاهی های ناب بود که تصمیم گرفتم درکی که حاصلم شد را با شما به اشتراک بگذارم و خواندن آن و صد البته تکرارش را در هر زمانی به شما توصیه می کنم.

برای از ابتدا شروع کردن اینجا کلیک کنید

ای روشنایی ، ای بسیار پاک، ای ابتدای هر آغاز و ای سرانجام هر پایان

حضرت علی وقتی به عظمت این نیرو پی برده فهمیده که تنها کسی که می تونه کمکش کنه فقط و فقط این نیروئه و تنها وتنها به تو پناه آورده و از تو درخواست می کنه از کسی که مهربونی اش رو فهمیده، قوانینش رو فهمیده، به بزرگی و ارجمندیش پی برده، به پایندگی این نیرو و ذات پاک و روشن ات پی برده، به تو که همه کرانه هستی رو پر کردی با صفاتت، به دانایی ای که این جهان با عظمت رو اینطور دقیق اداره می کنی پی برده، پی برده که همه ما از روشنایی توئه که روشنیم.

 

خداوندا بیامرز آن گناهانم که پرده پاکدامنی ها درد، خداوندا بیامرز آن گناهانم که عذاب و کیفر فرود آرد، خداوندا بیامرز آن گناهانم که نعمت ها را دگرگون سازد ، خداوندا بیامرز آن گناهانم که اجابت دعا را باز دارد، خداوندا بیامرز آن گناهانم که بلا فرو بارد ، خداوندا بیامرز آن گناهانم که امید را قطع می کند، خداوندا بیامرز هر گناهی که کرده ام و هر خطایی که از من سر زده است

و چقدر قشنگ حالا که فهمیده تنها قدرت توئی ازت هدایت می خواد، هدایت می خواد که ببریش به جایی که در بلندترین مرتبه ها قرار بگیره، تا حدی که نام ونشانش رو تا هزاران سال حفظ کنی. خدا رو شکر که ما هم به این مسیر هدایت کردی که تو رو بهتر بشناسیم، مائی که تشنه شناخت هر چه بیشتر توئیم

علی( ع) از تو هدایت میخواد که بیامرزیش. این قسمت من رو خیلی به فکر فرو فرد به این دلیل که ما نتیجه اعمال خودمون رو می‌بینیم . این یک قانونِ، ما هر فرکانسی رو که بفرستیم چیزی مشابه با اون رو دریافت میکنیم. و به این رسیدم که علی( ع) هم قانون رو خوب فهمیده و هم به مهربانی این نیرو که همه چیز رو فرا گرفته به خوبی آگاهه، و این هم یک قانونِ، طبق اولین آیه کتاب مقدس ‌[ به نام خداوند بخشندهٔ *مهربان]

بازآ بازآ هرآنچه هستى بازآى

گر کافر و گبر و بت پرستى بازآى

این درگه ما درگه نامیدى نیست

صدبار اگر توبه شکستى بازآى

خدایا تو چقدر نابی و چه بنده های نابی داری

این بنده ناب در خواست می کنه با این علم از تو…

که بیامرزی هر کاری که خللی در ارتباطش با تو ایجاد میشه و فرکانس هاش رو دچار اختلال میکنه. علی( ع) میخواد که کارهایی که فکرش رو ذهنش رو کلامش رو از پاک دامنی دور می کنه بیامرزی (من پاکدامنی رو اینطور دیدم که ذهن پاک باشه فکر پاک باشه، کلام پاک باشه )، چون در اون صورت مدارش رو پایین میکشونه و بی حیا میشه و عادی میشه براش خطا. چون قانون اینه که من وقتی اشتباه میکنم نتیجه اشتباه، اشتباهات بیشتره، و این روال اینقدر عادی میشه که می ره جز روال معمول زندگی، و علی( ع) نمیخواد در اون مدار قرار بگیره که حواسش به خودش و اعمالش نباشه و از تو میخواد از پردهٔ افکار پاکش، ذهن پاکش، اعمال پاکش محافظت کنی

*

علی( ع) از تو هدایت می خواد که بیامرزی اون کارهایی رو که نتیجه اش ما رو از شکر گزاری، از دیدن نعمت هات، از بودن در این همه فراوانی دور میکنه و عذابی رو دچار میکنه که نتیجه کفرانِ، عذابی که نتیجهٔ اعمال اشتباهه، نتیجهٔ بودن در مدار اشتباهه.

علی( ع) میخواد که خدایا مواظبش باشی و لحظه ای اون رو به حال خودش رها نکنی

*

علی( ع) ازت میخواد که هر کاری باعث میشه از نعمت هات بهرمند نشه مصون نگهش داری، چون میخواد که غرق در نعمت هایی باشه که خود تو با عشق برامون به وجودشون آوردی و در اختیارمون می‌گذاری.

علی( ع) نمیخواد در زمرهٔ بندگانی باشه که از نعمت هات برخوردار نباشه و نمیخواد نعمت ها براش دگرگون و مایه عذابش باشن. چون خیلی مواقع مال ما باعث عذابمون میشه، گاهی که نگران هر دستبردی هستیم، زمانی که به خاطر مالمون حتی جرات نمی‌کنیم از شهرمون خارج بشیم، زمانی که مالی داریم و از ترس کم شدنش خرجش نمی کنیم.

*

علی( ع) میدونه که کافیه درخواست بکنه، چون خداوند رو اجابت کننده دیده و هدایت میخواد که در مداری قرار نگیره که از دریافت نعمت و آگاهی باز بمونه. ما زمانی میتونیم دریافت کنیم هر اونچه رو که خواستیم رو، که آماده اش باشیم، زمانی که ایماااان داشته باشم خدای اجابت کننده مون رو، زمانی که باور کنیم این همه فراوانی رو در اطرافمون،زمانی که در حال خوب باشیم و علی( ع) میخواد که در این مدار باشه و هدایت میخواد که محافظت کنی ازش از هر اونچه دورش می کنه از این مدار

*

. علی( ع) میخواد که تو بیامرزی هر کاری که بلا به جای نعمات فرو بباره.

اون میخواد جز بندگان خالص تو باشه، میخواد که دور باشه از هر بلا، چون بلا اون رو از تو و نعمات و مواهب دور میکنه، چون بلا ما رو مشغولُ ضمه می کنه، چون بلا نتیجه فرکانس اشتباهه و فرکانس اشتباه ما رو در جای اشتباه میندازه که بلا در اونجاست، در موقعیت اشتباه، بین آدم های اشتباهی.

*

علی( ع) ناامیدی رو دوس نداره، چون در نامیدی غم هست، در ناامیدی ناباوری هست، در ناامیدی بی ایمانی هست، در ناامیدی آشوب هست که در ناامیدی ترس از آینده هست، در ناامیدی نگرانی از گذشته هست،در نا امیدی فرکانس اشتباه‌ و در نتیجه غرق شدن در اشتباهات مداوم هست و علی( ع) چقدر قشنگ درک کرده و خواسته محاظش باشی در هر عملی که نا امیدی براش می یاره. و ازت میخواد در هیچ صورتی خودش رو از خودت دور نکنی. خدایا در هیچ لحظه ای ما رو به حال خودمون وامگذار، در هیچ لحظه ای ما رو از پاکدامنی، از نعماتت، از اجابت دعا، از امید، از خودت دور نکن. علی( ع) در یک کلام میخواسته بهت بگه خدایا ما رو به راه راست، به راه کسانی که به اونها نعمت دادی، نه گمراه شدگان هدایت بکنی

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری